francouzsky

anglicky

česky

Language

 

segot.cz +420 577 914 311   segot.cz segot@segot.cz

 

Magnetický výškoměr

 

 

 

 

 

 

Výškoměr SEGOT CZ

 

 

Návod k obsluze

 

Datum verze: 06.11.2013

 

 

 

Tento dokument je duševním vlastnictvím firmy Segot CZ a je chráněn autorským zákonem. Bez písemného souhlasu je zakázáno jakékoliv další šíření.

Účel a použití

Zařízení je primárně určeno pro nastavování délkových korekcí osových nástrojů na CNC strojích především v sériové výrobě.

Pokud je stroj seřízen a probíhá výroba dílců, tak se v případě otupení břitu nástroje s vyměnitelnými břitovými destičkami pouze otočí nebo vymění břitová destička a korekci nástroje není nutno znovu nastavovat, pouze se doladí menší odchylky v rámci tolerance břitové destičky. V případě osových nástrojů (tedy různé navrtáváky, vrtáky, závitníky, výstružníky a podobně) je situace ovšem jiná, neboť v případě opotřebení břitu těchto nástrojů se zpravidla vyměňuje celý nástroj. Po výměně nástroje je ovšem nutno nějakým způsobem zajistit správnost délkové korekce tohoto nástroje. Toho lze docílit například tím, že všechny používané nástroje mají stejnou délku a v držáku se upínají na doraz, nebo se vyměňuje nástroj i s držákem, přičemž nástroj je upnut do držáku mimo stroj a má nastavenu stejnou délku jako původní, nebo je délka odměřena a zapsána. Nevýhodou je, že je nutno nástroj před upnutím do stroje připravit a odměřit jeho délku.

Další možností je po výměně osového nástroje prostě znovu nastavit jeho délkovou korekci, jednodušší alternativou může být použití nástrojové sondy přímo na stroji. První možnost je časově náročnější (je nutno nástroj nastavit do pracovní polohy a najet s ním na plochu s přesně definovanou hodnotou souřadnice v ose Z), druhá možnost je sice z časového hlediska i z hlediska náročnosti provedení pro obsluhu stroje optimální, nicméně je nutné aby stroj disponoval poměrně nákladnou nástrojovou sondou.

Alternativou k výše zmiňovaným způsobům nastavování délkové korekce osových nástrojů je použití tohoto speciálního výškoměru. Výškoměr je nutno nejdříve vynulovat na jakékoliv rovné ploše, poté se pomocí magnetů ve své základně upevní na plochu od které vychází délkové nástrojové korekce (například čelo revolverové hlavy soustruhu, rovná plocha na vřeteníku frézky a podobně) a pomocí měřícího doteku se odměří délka nástroje. Zobrazená hodnota je přímo hodnotou délkové korekce tohoto nástroje. Stačí ji tedy opsat do příslušného políčka tabulky korekcí nástrojů a nástroj je nastaven. Pro dosažení správných výsledků je nutné aby délkové korekce všech nástrojů vycházely ze stejného bodu od kterého probíhá měření.

Tento výškoměr je samozřejmě možné použít i k jiným měřením, kupříkladu lze odměřovat výšku polotovaru obrobku v ose Z jak na soustruzích, tak i na frézkách případně i na jiných strojích, kontrolovat přídavky na obrábění, na soustruzích ho je možné použít jako dorazu pro podání tyčového materiálu nebo při upínání dlouhých kusů, lze odměřovat výšku břitu soustružnických nožů na klasických soustruzích a podobně.

 

 

Technické parametry

 

Model                                    Výškoměr SegotCZ

Rozsah měření                    0 až 150mm

Rozlišení                              0,01mm

Napájení                               1 x baterie CR44 (LR44)

Max. rychlost odezvy          1,5 m/s

Provozní teplota                  0 až 40 °C

Celkové rozměry                 235mm x 110mm x 38mm

Hmotnost                              380g

Kontakt

 

Kancelář:                  Štefánikova 129/59

                                   Brno   612 00

 

Provozovna:             Tečovice 352

                                   Zlín     763 02

 

Telefon:                     +420 427 914 311

 

E-mail:                       segot@segot.cz

 

 

Autor:                         Radim Růžička

E-mail:                       ruzicka@segot.cz

Telefon:                     +420 734 202 500

 

 

 

 

 
Výškoměr

Výškoměr

Výškoměr

Výškoměr

Výškoměr

Výškoměr

Výškoměr

Výškoměr

 
 

© 2013 SEGOT CZ a.s., všechna práva vyhrazena Webdesign NOWONET media, s.r.o.   nowonet